Stručná osnova predmetu

‒    Úvod do predmetu, typy záverečných prác.
‒    Tvorba a úprava témy diplomovej práce, identifikácia premenných, štruktúra diplomovej práce.
‒    Abstrakt – náležitosti, formálne požiadavky, kľúčové slová.
‒    Štruktúra teoretického rozboru, formálne požiadavky členenia teoretickej časti práce.
‒    Vyhľadávanie a analýza informačných zdrojov, citačné normy, plagiátorstvo.
‒    Cieľ, výskumné otázky, hypotézy, úlohy práce.
‒    Kapitoly metodiky diplomovej práce, ich zameranie a obsahová náplň.
‒    Štruktúra výsledkovej časti, možnosti popisu výsledkov, základy štatistiky.
‒    Formulácia záverov práce a odporúčaní.
‒    Zoznam bibliografických odkazov – zápis zdrojov v súlade s citačnou normou STN ISO 690.


Požiadavky na ukončenie predmetu

Predmet je ukončený priebežným hodnotením.
Do konca výučbovej časti semestra má študent splniť nasledovné podmienky na získanie kreditov za predmet ukončený priebežným hodnotením (riadny termín):
‒       aktívna účasť študenta na seminároch (prezenčnou, kombinovanou, alebo dištančnou formou),
‒       odovzdanie vypracovaných priebežných zadaní podľa pokynov vyučujúceho a ich obhajoba,
‒       odovzdanie projektu záverečnej práce podľa stanovených podmienok vyučujúcim do konca výučbovej časti semestra. Projekt svojou obsahovou a formálnou stránkou bude spĺňať požiadavky kladené na daný typ záverečnej práce. Téma projektu musí byť totožná s témou práce zapísanou v systéme MAIS.
Aktívna účasť na seminároch bude hodnotená s ohľadom na schopnosť študenta reagovať na diskusiu a pripravenosť z pohľadu odovzdania zadaní.

Počas semestra študent odovzdá vypracované zadania podľa pokynov vyučujúceho na témy:
‒       téma práce - rozbor premenných,
‒       abstrakt – formálna časť abstraktu a obsahová časť abstraktu po záver metodiky,
‒       štruktúra teoretickej časti záverečnej práce s ohľadom na stanovenú tému záverečnej práce,
‒       vzorová ukážka dvoch odstavcov z vybranej podkapitoly teoretickej časti záverečnej práce s ukážkou použitia citácií (ukážka formálne správneho zápisu použitých informačných zdrojov podľa citačnej normy STN ISO 690),
‒       formulácia cieľa práce,
‒       ukážka formulácie hypotézy alebo výskumné otázky vzhľadom k zvolenému dizajnu záverečnej práce,
‒       výskumný problém s určením a zápisom výskumnej situácie.
Ak študent neodovzdá alebo bude mať negatívne hodnotenie v dvoch a viacerých parciálnych úlohách, nebude mu umožnené odovzdanie projektu.

Projekt záverečnej práce - bude predstavovať časť záverečnej práce v takmer finálnej podobe v rozsahu od obalu po poslednú podkapitolu metodiky výskumu (obal; titulný list; čestné vyhlásenie; abstrakt s kľúčovými slovami v SJ - bez popisu výsledkov a záverov; obsah; zoznamy ilustrácií/ obrázkov/ grafov; úvod; teoretický rozbor s príslušnými podkapitolami teoretického rozboru, ktoré musia byť obsahovo naplnené; cieľ, hypotézy (výskumné otázky) a úlohy práce; metodika práce - charakteristika výskumného súboru, organizácia výskumu, charakteristika výskumnej situácie, metódy zberu výskumných údajov; zoznam bibliografických odkazov upravených podľa platnej citačnej normy STN ISO 690)  v predpísanej formálnej úprave podľa platnej smernice o náležitostiach záverečných prác platnej na PU v Prešove. Požadovaný rozsah projektu je, bez zarátania formálnych častí záverečnej práce a bibliografie, minimálne 20 normostrán teoretického rozboru, minimálne 6 normostrán empirickej časti práce (od cieľa práce po ukončenie predpísaných častí metodiky).
V prípade, že študent v stanovenom riadnom termíne projekt záverečnej práce neodovzdá, nebude môcť pokračovať vo výučbe tohto predmetu a získava za predmet hodnotenie Fx. V tomto prípade mu nebude povolené opakovane si zapísať tento predmet v nadchádzajúcom letnom semestri príslušného akademického roka (podľa čl. 18 bod 5 Študijného poriadku PU v Prešove).
 
Výsledné hodnotenie predmetu zodpovedá hodnoteniu odovzdaného projektu záverečnej práce. 

V zmysle Študijného poriadku PU v Prešove:
-       účasť študentov na hodinách priamej výučby je povinná (neospravedlnená neúčasť na priamej výučbe je hodnotená ako nesplnenie podmienok na úspešné absolvovanie predmetu),
-       v skúškovom období semestra má študent nárok na vykonanie jedného opravného termínu,
-       celkové hodnotenie predmetu je dané klasifikačnou stupnicou, ktorú tvorí šesť klasifikačných stupňov s kritériami úspešnosti pre jednotlivé stupne nasledovne: A (výborne): 100,00 – 90,00 %; B (veľmi dobre): 89,99 – 80,00 %; C (dobre): 79,99 – 70,00 %; D (uspokojivo): 69,99 – 60,00 %; E (dostatočne) 59,99 – 50,00 % a FX (nedostatočne): 49,99 a menej %.
Študent získa kredity za predmet s hodnotením A – E.